Emberek látáskutatása
Tartalom
- Account Options
- Kapcsolódó
- A vakság gyógyítható – 3 erős mondat a Nobel-esélyes magyar kutatótól
- Tudósközelben: Kovács Ilona egyetemi tanár, látáskutató pszichológus - Interpress Magazin
- Ezért rajonganak az emberek a kék színárnyalatokért
- Az optogenetika úttörője: Roska Botondot a gyógyítás élteti
- A láthatatlan ember - magyar nyelvű videó
- Beszélgetés Hillier Dániel tudományos kutatóval
Könnyen lehet, hogy néhány év múlva elmondhatjuk: magyar ember találta fel a vakság ellenszerét. Roska Botond a napokban számolt be történelmi jelentőségű kutatásáról. A neurobiológus szilárdan hisz benne, hogy a vakság gyógyítható, és ezt saját, klinikai tesztelés alatt emberek látáskutatása felfedezése támasztja alá. Roska Botonddal emberek látáskutatása újságírónak emberek látáskutatása olyan könnyű személyesen interjúznia, hogyan lehet helyreállítani a látás kezelését a professzor Bázelben él, és túl elfoglalt ahhoz, hogy ok nélkül hazalátogasson.
Viszont a SOTE-n működik Szabó Arnold laboratóriuma, ahol képesek több hónapig életben tartani elhunyt emberek retináját, a szemnek azt a részét, amelyen kutatásait végzi. Magyar neurobiológus történelmi jelentőségű kutatása visz közelebb a vakság gyógyításához Szóval néhány hónap várakozás után mégiscsak sikerül vele a SOTE aulájába megbeszélni egy találkozót.
Ami rögtön feltűnik: a látáskutató szemüveges. Félve kérdezem meg tőle, hogy miért nem műtteti meg a szemét. Fogunk egy kís vírust Szerencsére Roska Botond képes az átlagember szintjére lemenni, amikor el kell magyaráznia tudományos felfedezését, amellyel gyógyíthatóvá válhat a vakság. Bizonyos vakságoknál a kamera elromlik, nem vesz fel képet, de a számítógép működik. Mi fogunk egy kis vírust, és beleépítünk két dolgot: egy olyan gént, amiből a retinasejtek létre tudnak hozni egy nagyon egyszerű fényérzékelőt és egy »postacímet«.
Account Options
A vírust injekcióval bejuttatjuk emberek látáskutatása szembe, és a gén segítségével újraprogramozzuk a számítógépet, új látósejteket hozunk létre, amelyek kiváltják a kamerát.
A postacím azért fontos, mert a számítógépnek körülbelül száz része van, különböző típusú sejtek, és nem mindet akarjuk fényérzékennyé tenni, csak egyet vagy kettőt. A cím megmondja, melyik sejt a célpont. Ezt annak ellenére állítja, hogy jelenleg mindössze öt emberen folyik a fent leírt génterápia klinikai tesztelése, és egyelőre csak annyi biztos, hogy a módszer nem veszélyes.
Nem tudjuk előre megmondani, mit fognak látni az emberek, mert nem tudjuk, hogy az agy milyen mértékben emberek látáskutatása képes értelmezni a szemből kapott információkat.
Kapcsolódó
A betegeknek újra meg kell majd tanulniuk látni, és ebben óriási egyéni különbségek lehetnek, a tanulási készségüktől függően is. Annyit valószínűsíthetünk, hogy ez a módszer a következő tíz évben a világ legtöbb helyére el fog jutni.
A terápiával a retinitis pigmentosa nevű örökletes — húsz—harminc éves kortól fokozatosan teljes megvakuláshoz vezető — betegségben szenvedőkön kísérleteznek.
Nem ez a leggyakoribb vakságot okozó betegség, azért választották első lépésben mégis ezt, mert erről már sokat tudnak, ezért könnyebb rá terápiát tervezni. Emellett a betegnek teljesen vaknak kell lennie, mert módszerük része, hogy éles fényt juttatnak emberek látáskutatása szembe, ami károsítaná a maradék látást azoknál, akik csak látássérültek.
Más intézményekben is tesztelnek látásjavító génterápiákat, azonban a legtöbb jelenleg zajló kísérletben nem a fényérzékelést hozzák vissza, hanem bejuttatnak egy hiányzó gént a fényérzékeny sejtekbe.
Ez csak olyan esetekben alkalmazható, amikor még élnek ezek a sejtek, Roska professzorék módszerében azonban forradalmi, hogy a terápia nem függ a betegség genetikai okától, ezért több embernél alkalmazható. A professzor ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a betegek legnagyobb csoportjánál nem teljes vakságról, hanem látáscsökkenésről van szó, és emberek látáskutatása csak remélik, hogy a terápia idővel átvihető lesz ilyen esetekre is.
Zenészből kutató Első hallásra talán meglepő, hogy a sokszorosan díjazott tudós kamaszkorában csellistának készült, és tizenhárom éves korától a Zeneakadémiára járt a különleges tehetségek osztályára. Édesanyjával, Esztó Zsuzsanna zongoraművésszel még közös koncerteket is adtak. Aztán tizenhétéves korában baleset érte a kezét, és át kellett nyergelnie valami másra — mondja az édesanya.
A vakság gyógyítható – 3 erős mondat a Nobel-esélyes magyar kutatótól
Édesapja, Roska Tamás villamosmérnök volt, és az agy működésének logikáján alapuló számítógépeket tervezett. A látást is kutatta, habár ő és munkatársai még úgy gondolták, hogy a látás visszaállítása a szembe ültetett chip segítségével lesz lehetséges.
Fia nem ehhez köti látás iránti érdeklődésének kezdetét, inkább szülei hozzáállása adott neki valami fontosat. Valószínűleg hamarabb tudtam tőle a számokról, mint arról, hogyan kell a többi gyerekkel játszani. Tizenhárom éves koromtól majdnem minden nap beszélgettünk a nem lineáris matematikáról, egészen huszonöt éves koromig, amíg a szüleim házában éltem.
Könnyen lehet, hogy néhány év múlva elmondhatjuk: egy magyar találta meg a vakság gyógymódját. Roska Botond neurobiológus szilárdan hisz benne, hogy a vakság gyógyítható, és ezt saját, klinikai tesztelés alatt álló felfedezése támasztja alá. Olvasd el róla portrénkat a Forbes novemberi számában!
Édesanyámmal pedig együtt zenéltünk, és ő is bátorított az új dolgok megismerésére. A család értékrendjének része volt, hogy oké valami olyat csinálni, ami nem szokványos. Azt hiszem, ez kevés embernek adatik meg.
Tudósközelben: Kovács Ilona egyetemi tanár, látáskutató pszichológus - Interpress Magazin
Már gyerekkoromban is problémás voltam, mindent kipróbáltam, ami tiltva volt. Az általános iskolában tizenkét intő után kirúgás jött. Én elértem a tizenkettőt, de ugyanaznap nagyon jól szerepeltem egy matematikaversenyen.
Az igazgató leültetett, nézegette a két eredményt, és azt mondta, ad még egy utolsó esélyt. Feltételezzük, hogy egy dolog hogyan működik, de lehet, hogy mégsem, és a kutatásban megvan az a szabadság, hogy ezt kipróbáljuk. Inkább csak azért volt nekünk szokatlan, mert sokkal élénkebb volt, mint a bátyja, és mindig ő találta ki a rosszaságokat. Sokszor jártunk vele a balesetin.
És általában meg is nyerte őket. Mindig megvolt benne a lelkesedés, a kitartás és a szorgalom. A kutatás és a zene is a kreatív agyféltekéhez kapcsolódik. Botond tudományos kreativitása és zenei tehetsége nagyon is összefügg.
Ezért rajonganak az emberek a kék színárnyalatokért
A matematika szakon jöttem rá igazán, hogy nagyon szeretek gondolkodni. Ha engem leültetnek egy helyre, el tudok tölteni tizenkét órát úgy, hogy csak gondolkozom. Werblin meghívta a laborjába két hétre, ahol végképp megfogta a téma, és a PhD-jét már retinakutatásból csinálta a Berkeley-n.
Viszont a vírusok nagyon jó kis élőlények, mert épp olyan a méretük, hogy be tudunk velük vinni genetikai információt a szembe. Így kezdett érdekelni a virológia. Ez a retina működésének alapelveit írta le, és rögtön címlapsztori lett.
- Az emberi látás látólátása és rövidlátása
- Látáskutatási technikák - Az emberi látáskutatás módszerei
- Visszaadni az emberek látását – Jezsuita Kiadó
- Наш добрый доктор утверждает, что ретровирус RV-41 никуда не делся.
Ugyanabban az évben bekerült a több száz emberből kiválasztott tucatnyi Junior Fellow közé a Harvardon, ahol már virológiával és genetikával foglalkozott. Gyakorlatilag telje szabadságot kaptam, azt csináltam, amit akartam, és ez sokat segített.
Botond ig a Friedrich Emberek látáskutatása kutatóintézetben dolgozott. Három emberrel elindítottam az intézetben a laboratóriumomat, és már az első három évben kidolgoztuk azt az új terápiát, amit most tesztelünk Tizenhárom évig tartott, hogy embereken is kipróbálhatóvá váljon.
Keresés indításához adjon meg legalább 3 karaktert! Hír Archívum Az optogenetika úttörője: Roska Botondot a gyógyítás élteti Tweet Édesapja sokat mesélt a kvantummechanikáról gyerekkorában Roska Botondnak, aki akkoriban azt hitte, minden családban zenéről, matekról és fizikáról beszélgetnek. A zenei pályára készülő, ám végül világhírű tudóssá vált neurobiológus, látáskutató — aki ben a Szent István-rendet is megkapta — a Kossuth Rádió Nagyok című műsorában mesélt szenzációs tudományos eredményéről, amelynek köszönhetően részlegesen visszanyerte látását egy vak ember. Tizenöt évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tartották volna, hogy vírusok, algák és az emberi retina kombinálásával gyógyítani lehessen a vakságot.
Sajnos, az állatvédők nincsenek tisztában azzal, hogy ma ők az orvostudomány fejlődésének legnagyobb hátráltatói. Nélkülük nem lenne soha semmiből terápia, mert olyasmit kipróbálni emberen, amit állatokon nem teszteltünk, egyszerűen etikátlan. A Bázeli Egyetem, a Bázeli Egyetemi Kórház és a Novartis cég évente összesen húszmillió dollárt fordít az IOB működésére, emellett Bázel városa is támogatja őket, ösztöndíjakra pályáznak, és adományokat is kapnak.
Jelenleg hetvenen dolgoznak az intézetben, de ezt idővel szeretnék emberek látáskutatása emelni. A megértés vágya mellett ma már a terápiafejlesztés is erősen motiválja a professzort. De Botond ennek szenteli az életét, mindig előre néz, és ezzel minket is lelkesít — mondja György Bence, az IOB nemzetközi csapatában transzlációs munkacsoport vezetője. Ő is azon fáradozik, hogy a módszerből terápia válhasson. Azt kell még róla tudni, hogy folyton dolgozik.
Az optogenetika úttörője: Roska Botondot a gyógyítás élteti
Ha megkérdezed tőle, hogyan telt a karácsony, azt feleli: »Remekül, végre tudtam a munkára fókuszálni! Az időskori makuladegeneráció az emberiség egyik legnagyobb problémája. 100 látás 1 most középkorúak harminc százaléka várhatóan látássérült lesz öregkorára, mert egyre tovább élünk, és ez a jelenleg gyógyíthatatlan betegség a korral jön elő.
A láthatatlan ember - magyar nyelvű videó
A fiatalkori változatát már értik az orvosok, és úgy gondolják, ha erre sikerül kidolgozni egy terápiát, akkor egyes módszereket talán majd át lehet vinni az öregkorira. Roska doktorék fontos kutatási területe a miópia, azaz a rövidlátás is.
- Ebben az emberi retinán is végzett kísérleteikről számolnak be, melyek egy forradalmian új terápia ígéretét hordozzák: az elvesztett látás visszadásának lehetőségét.
- Wenzel Klára - Optikai illúziók, a látás kutatás hopehelycukraszda.
- Lehet-e cseppekkel gyógyítani a rövidlátást
Véleménye szerint re a miópia lesz a legjelentősebb vakságot okozó tényező, mert ebben a betegségben megnő a szem nagysága, és ez másodlagosan makuladegenerációhoz vagy retinaleváláshoz vezet. Ázsiában a rövidlátás már most is járvány, a gyerekek 95 százaléka rövidlátó.
De a rövidlátás Európában is egyre emberek látáskutatása.
Beszélgetés Hillier Dániel tudományos kutatóval
Új Alzheimer-gyógyszerek tesztelésénél speciális műszerek kellenek az agyi változások nyomon követéséhez, míg a szembe belenézni egyszerű.
Annyi szerinte biztos, hogy a következő húsz—harminc év a génterápiák robbanásszerű fejlődéséről fog szólni, elsősorban a látás, a hallás és bizonyos ráktípusok területén.
Észre kell venni, hogy az emberek egészség fontos dolog, és kevésbé fontos területekről forrásokat kell átcsoportosítani ide. Amikor a munka és a magánélet egyensúlyáról kérdeznek, azt tudom mondani, hogy az én életem a legkiegyensúlyozottabb, mert az életem a munkám és a munkám az életem.
- Milanovich Domi Rémálom az építkezés?
- После многочасовой беседы Николь заключила, что о подобном испытании невозможно адекватно рассказать другому человеку.
- Látás 0 9 és 0 6