Látássérült ipar, Mérnökhallgatók találmánya segít a vakokon és a gyengénlátókon
Tartalom
Mérnökhallgatók találmánya segít a vakokon és a látássérült ipar Erős nemzetközi mezőnyben kellett helytállnia egy speciális olvasókesztyűt megalkotó műegyetemi startup diákcsapatnak. Találmányunkkal az olvasás hasznosságát és ennek a tevékenységnek a valódi élményét szeretnénk átadni nekik.
A társulás további tagja volt még Zagyva Dániel, aki nemrégiben a kar villamosmérnök alapképzésén szerzett diplomát, és ettől a félévtől az Egyesült Államokban folytatja tovább tanulmányait, valamint Zemkó Boglárka, aki a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás alapszakán végzett — szerk.
- Számítógépes program a látás letöltésének visszaállításához
- Látássérült ipar.
- Látássérült verzió
- Az Optic a látássérült úszók megmentője - NEW technology
- Asztigmatizmus szemvizsgálati táblázatok
Elmondta: szemtanúja volt annak, ahogyan egy látássérült ipar utastársa felolvasóprogram segítségével igyekezett értelmezni a telefonjára kapott szöveges üzenetet. A műegyetemi mérnökhallgatók mindkét problémára megoldást kerestek, és elhatározták, hogy megalkotnak egy olyan kisméretű hordozható eszközt, amelynek révén nem szükséges külön program vagy applikáció a szövegértéshez.
A felhasználó — a 3D virtuális valóság szemüvegekhez hasonlóan — a homlokára erősíti az okoseszközét úgy, hogy annak kamerája a feldolgozásra váró szövegre fókuszáljon. A kesztyű viselője az eredeti szöveg megérintésekor a mutatóujjba épített 6 kis tüske segítségével úgy érzékeli, mintha az ujjbegyével Braille-karaktereket tapintana.
Az applikáció bármely kamerával rendelkező eszközre telepíthető, így okostelefonra, tabletre, laptopra vagy akár asztali számítógépre is. A hallgatók körülbelül fél évig dolgoztak az első működőképes prototípus létrehozásán, e közben folyamatosan tartották a kapcsolatot a célközönséggel, teszteltek és igyekeztek beépíteni a programba a felhasználóktól érkező visszajelzéseket.
A felajánlással a fiatalok azt szerették volna elősegíteni, hogy a digitális technológia felhasználásával valóra váljon az olvasásra vágyók álma, emellett elérték, hogy az akadémiai írásos anyagokat és gyűjteményeket is használhassák látássérült kutatók.
A Microsoft Imagine Cup amerikai döntőjén 54 nemzet vett rész találmányaikkal. A műegyetemi csapat először standos kiállításon várta az érdeklődőket, ahol működés közben is megmutatták a kesztyűt, majd ismertették a fejlesztésük mögötti üzleti és pénzügyi koncepciót.
Láthatósági és Biztonsági padlójelölések kivitelezése Mai napon a császári Zrínyi Ilona Általános Iskola közlekedő és lépcső felületeit láttuk el láthatósági jelölésekkel és csúszásgátló szalagokkal a látássérült gyermekek számára. Látássérült gyermekek számára készítettünk PermaLine jelölőszalagokból és csúszásgátló szalagokból biztonsági és láthatósági jelöléseket, vakvezető sávot Császáron a Zrínyi Ilona Általános Iskolában.
A társaság bejutott a legjobb 32 versenyző közé, majd 3 teljesen különböző hátterű és témájú teammel kellett megmérkőzniük a következő fordulóban. A készülékkel folyamatosan nyomon követhető a haszonállatok egészségi állapota, így betegség, sérülés vagy vemhesség esetén időben be lehet avatkozni.
A kanadai NeuroGate diákcsapat egy mozgáselemző applikációt fejlesztett ki. Az alkalmazás segítségével megállapítható a szenzor érzékelő terében mozgó páciensről, hogy szenved-e olyan idegrendszeri betegségben, amelynek a tünete valamilyen mozgáskoordinációs zavar például Parkinson-kór.
A magyar csapat végül nem jutott be a következő fordulóba, így a legjobb 32 pályázó között zárta a döntőt. A felkészülés idején és a versenyen nagy nyomás alatt kellett teljesíteniük, e közben tapasztalatot szereztek a csapatmunkáról, a gyors és a hatékony hardverépítésről, a váratlan helyzetek megoldásáról, és megtanulták kezelni a stresszt, valamint feldolgozni a kudarcot.
Teljesen vak és látássérült úszók biztonságát növeli a Loughborough Egyetem diákjának találmánya. Mirthe Látássérült ipar egy úszószemüvegre illeszthető készüléket alkotott, amely egyrészt a sáv közepén tartja a sportolókat, másrészt megakadályozza azt, hogy a medence falának ütközve sérüléseket szenvedjenek. A megfelelő navigáció tényleg elemi változást jelenthet a vak úszóknak, akiket még napjainkban is úgy figyelmeztetnek a fordulásra, hogy egy hosszú pálca végén lévő habszivaccsal a megfelelő pillanatban a fejükre koppintanak. Ez a megoldás nem elég pontos, hiszen ha a jelzés túl korán vagy túl későn érkezik, az kizárást és akár súlyos sérülést eredményezhet. További probléma, hogy jelenleg csak külső segítséggel képesek sportolni vagy erősítő edzéseket végezni.
A látássérült ipar tovább folytatja a GlovEye fejlesztését, jelenleg a készülék miniatürizálásán dolgoznak: egy egyetlen részből álló és egy kézben fogható eszköz megalkotása a cél.
Ádám és Krisztián bővítenék a csapatot további lelkes, a szoftver- és hardverfejlesztésben, valamint a menedzsmentben jártas és elkötelezett hallgatótársakkal. Bíznak abban, hogy a találmányuknak van helye a piacon.
A mérnökhallgatók szeretnék előkészíteni a termék szériagyártását, amelyhez jelenleg még befektetőket keresnek.